LARP – aktywna gra wyobraźni

Live Action Role-Playing – skrócie LARP jest coraz popularniejszą formą rozrywki dla osób kreatywnych, lubiących pobudzić swoją wyobraźnię. LARP to rozegranie pewnej historii, biorąc w niej udział wczuwając się w odpowiednią dla klimatu i miejsca rolę. LARP przypomina w swoich działaniach teatr improwizowany, co prawda przedstawiana historia posiada swoje tło, ale to od nas zależy jej ostateczny wygląd i to jaką drogą podążymy. Odgrywany scenariusz jest elastyczny i posiada zawsze mistrza gry, osobę, która jest narratorem dla uczestników.

LARP jest grą wyobraźni. Posiada ona kilka form, jedni lubią wczuć się w klimat ze znajomymi siedząc w domu. Jest to bardziej gra fabularna niż typowy LARP, ale zawiera jego elementy. Tutaj mistrz gry przedstawia tło fabularne, opisuje miejsca do jakich weszli bohaterowie oraz jakie konsekwencje mają ich wybory biorąc pod uwagę cechy ich postaci. Mistrz to jedna z najtrudniejszych do odegrania ról, wymaga znajomości gry, postaci pobocznych oraz szybkiej analizy sytuacji. Prawdziwą formą LARPa jest gra na powietrzu. Tutaj gracze naprawdę wczuwają się we własne role a do gry wykorzystane mogą być nawet całe miasteczka czy wioski. Kowal, jest faktycznie kowalem, a kapłan próbuje np. nawracać podróżnych na swoją wiarę lub oferuje błogosławieństwo. W takim LARPie bierze udział nawet po kilkadziesiąt osób, jedni próbują rozwiązać problemy pobliskiej jaskini pełnej potworów, inni zaopatrują ich w pancerze czy broń. Każdy ma swoje znaczenie dla tła fabularnego i wybiera sam to, kim chce być w tej historii.

Ze względu na swoją konstrukcję, LARP bardzo rzadko umożliwia jego „wygranie” jednak nie to jest dla uczestników najistotniejszym elementem rozgrywki. Najważniejszymi funkcjami jakie określa się w LARPie to funkcje terapeutyczne, artystyczne, edukacyjne i ludyczne, a wspólne przeżycie gry jest niezapomnianym sposobem na spędzenie czasu. W grze fabularnej każdy może zostać kim chce, a jego osoba będzie miała znaczenie nieraz dla całych, zorganizowanych grup.