Kim byli wikingowie?

Wikingowie to skandynawscy wojownicy, którzy od VIII wieku wyruszali na liczne wyprawy morskie o charakterze rabunkowym. Z czasem zaczęli również osiedlać się na zdobytych obszarach. Piraci ze Skandynawii pływali na drakkarach – płaskodennych bojowych łodziach wiosłowych, wyposażonych w prostokątne żagle. Wczuj się w klimat krain północy, dzięki licznym filmom, serialom czy grom komputerowym i sprawdź najkorzystniejsze promy do Skandynawii.

Wikingowie w popkulturze

Ze skandynawskimi wojownikami możemy się spotkać w licznych filmach, serialach czy książkach. Zazwyczaj obraz wikingów nie jest tam w 100% zgodny z faktycznym stanem historycznym, często opiera się on na najpopularniejszych stereotypach, które są najłatwiejsze do przyjęcia. Mimo wszystko dzieła komercyjnych twórców dotyczące grabieżców ze Skandynawii na pewno zachwycą niejednego widza czy czytelnika.

Seriale o wikingach

Najpopularniejszym serialem o tej tematyce są z pewnością „Wikingowie”. Ta ceniona produkcja zdecydowanie przyczyniła się to wzrostu popularności wikingów w popkulturze. Serial przedstawia życie nordyckich plemion, społeczną strukturę, codzienne życie, a także początki wypraw łupieżczych i podbój Anglii. Głównym bohaterem produkcji jest jeden z najsłynniejszych władców Skandynawii – Ragnar Lothbrok. Kolejnym wartym obejrzenia serialem o wikingach jest „Valhalla: Mroczny wojownik”, w którym można dowiedzieć się dużo o nordyckiej kulturze i wierzeniach. Mocną stroną tej produkcji jest jej warstwa wizualna. Osoby, które kochają zapierające dech w piersiach widoki, z pewnością nie będą zawiedzione po obejrzeniu Valhalli.

Filmy animowane i gry o wikingach

Motyw wikingów pojawia się również w produkcjach skierowanych do najmłodszych odbiorców, jak również nastoletnich i dorosłych graczy. Na początku zajmijmy się pierwszą kategorią. Z myślą o dzieciach powstał film animowany „Jak wytresować smoka”, na podstawie książki Cressidy Cowell. Akcja rozgrywa się w krainie wikingów, jednak mamy tu również fantastyczny element, którym są dzikie smoki. Jest to wspaniała produkcja z piękną fabułą i urzekającą ścieżką dźwiękową, która z pewnością przypadnie do gustu zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Przykładem gry o wikingach jest „Assassin’s Creed Valhalla”, jest to jednak produkcja skierowana do dojrzalszego odbiorcy. W grze wcielamy się w poszukującego chwały wikinga. Wykreowano tam otwarty świat osadzony w brutalnych czasach wczesnośredniowiecznej Anglii.