Czym jest paintball?

Nikt się nie spodziewał, że sprzęt, który służył służbom leśnym do znaczenia drzew i bydła będzie kiedyś wykorzystany do z gry zespołowej i zabawy. Do Polski pomysł ten dotarł dopiero
w latach 90. XX wieku i początkowo paintball był rozpoznawalny jedynie przez pasjonatów militarnych i myśliwskich. Natomiast wraz z rozwojem i rozprzestrzenieniem się pomysłu, paintball stał się sportem dostępnym i znanym na całym świecie.

Paintball jest grą zespołową w której wykorzystuje się tak zwane „markery” – urządzenia podobne do boni pneumatycznej, które za pomocą sprężonego powietrza lub dwutlenku węgla wystrzeliwują kulki z farbą. Po rozbiciu się na ciele zawodnika zostawiają ślad co liczy się jako trafienie i zostaje on wyeliminowany z rozgrywki.

Paintball posiada w swojej formie wiele rodzajów gry. Można bronić jakiegoś miejsca, walczyć o flagę przeciwnika lub próbować zdobyć dany punkt w określonym czasie. Jedynym ograniczeniem scenariusza jest pomysłowość graczy i organizatorów. Rozgrywki paintballowe co prawda mogą się odbywać wewnątrz pomieszczeń np. halach sportowych, ale najczęściej spotykaną formą rozgrywki jest gra na świeżym powietrzu.

Dwoma wyróżniającymi się na tle innych odmian paintballu jest speedball czyli jego sportowa wariacja. W speedballu ustawiane są sztuczne przeszkody a cały mecz rozgrywa się na ograniczonym terenie. Można go zobaczyć na turniejach ligowych takich jak np. Millenium Series.

Drugą wyróżniająca się formą rozgrywki jest woodsball, czyli w warunkach „naturalnych” takich jak las czy starych terenach przemysłowych a gracze stosują kamuflaż co dodaje realizmu całej rozgrywce. W tej formie często spotyka się zadania oparte na historycznych działaniach wojennych a wynik zależny jest od taktyki i zgrania drużyny.

Paintball jest rozrywką stosunkowo tanią w porównaniu do tego co oferuje. Średni koszt wypożyczenia sprzętu na trwający godzinę mecz to około 80zł. W cenie otrzymujemy marker, kulki, ubranie ochronne, maskę i gwarancję dobrej zabawy.