Czym jest Airsoft?

ASG czyli Air Soft Gun to repliki broni palnej strzelające plastikowymi kulkami. Pierwsze repliki tego typu powstały już po II wojnie światowej w Japonii. Dzięki temu oddziały militarne mogły przeprowadzać ćwiczenia w czasie kiedy istniał rygorystyczny zakaz posiadania broni.

Airsoft jest dyscypliną wykorzystującą ten pomysł, a wraz z jego pochodzeniem stawia silny nacisk na honor i szacunek dla przeciwnika. W sporcie jakim jest airsoft symuluje się działania wojenne a rozgrywki odbywają zarówno na terenach zabudowanych jak i otwartych. Airsoft często jest porównywany do painballa chociaż stawiają one na nieco inne aspekty rozgrywki. Repliki wykorzystywane w airosfcie są wiernymi replikami a całość rozgrywki stawia na realizm i nieraz powolną rozgrywkę. Brak śladów w postaci farby na ubraniu po trafieniu wymusza na zawodnikach grę „fair play” i przyznanie się do otrzymania trafienia, nie bez powodu sport ten ma swoje korzenie wśród ludzi żyjących wraz z kodeksem bushido. Plastikowe kulki używane w airsofcie
w przeciwieństwie do tych paintballowych mają jedynie 6 mm średnicy i nie zostawiają żadnych śladów. Należy jedynie pamiętać, że istnieją zasady co do bezpiecznej odległości oddawania strzałów z niektórych replik ponieważ moc wylotowa często jest znacznie większa niż ta stosowana w paintballowych markerach. Najistotniejszym elementem ochrony są gogle lub maska chroniąca oczy zawodników.

W airsofcie spotkać się można z kilkoma rodzajami napędów dla replik. Istnieją modele sprężynowe charakteryzujące się ręcznym naciągiem sprężyny. Nie tylko jest to najtańsze rozwiązanie, ale często jest wykorzystywane przy karabinach wyborowych. Kolejne będą modele o napędzie gazowym, ładowane np. dwutlenkiem węgla i wykorzystuje się je w replikach półautomatycznych np. pistoletach. Najpopularniejszymi są jednak elektryki – repliki posiadające akumulator. Można nimi wyprowadzać serie strzałów.

Początkowy sprzęt do zabawy można dostać za kilkadziesiąt złotych, a profesjonalny potrafi osiągać ceny nawet kilku tysięcy złotych.