Białe tło fotograficzne – podstawowe elementy wyposażenia studia fotograficznego

Otwarcie własnego studia fotograficznego to zadanie trudne i bardzo kosztowne. Jednak dające bardzo dużą satysfakcję i przyszłe wysokie zarobki. Oczywiście do otwarcia takiego studia konieczny jest dobry warsztat i umiejętności, a także odrobina talentu. Wszystko to jednak nie będzie w stanie się ujawnić, jeśli studio, w którym pracujemy, nie będzie miało odpowiednich warunków. Co należy od elementów absolutnie niezbędnych w takim studiu?

Oświetlenie, czyli jedna z ważniejszych elementów fotografii

Fotografia to odpowiednia gra światła, cienia, zabawa kontrastem i balansem bieli. Nic z tego nie będzie możliwe jeśli w studiu nie znajdzie się odpowiednie oświetlenie. Jakie powinno ono być? Przede wszystkim fajnie, jeśli pomieszczenie, w którym znajduje się studio, miało duże okna i dzięki temu pozwalało na częściową przynajmniej pracę ze światłem naturalnym. Jednak w większość nie ma co liczyć na takie właśnie światło i większość biur czy lokali użytkowych jest na tyle małych i ciemnych, że stawiać trzeba przede wszystkim na dobre oświetlenie sztuczne. W tym przypadku niezastąpione i wręcz obowiązkowe są lampy. Lampy każdego rodzaju, głównie te profesjonalne, które pozwalają na dobre oświetlenie twarzy podczas robienia portretów, całej sylwetki, tła. Niedoświetlone zdjęcie będzie rozmazane i niewyraźne.

Białe tło fotograficzne – podstawa

Kolejną rzeczą, bez której trudno wyobrazić sobie profesjonalne studio jest białe tło fotograficzne. To właśnie ten element wyposażenia jest szczególnie istotny, ponieważ stanowi podstawę. Używane może być do zdjęć do dokumentów, do portretów, do fotografii produktowej. Każde inne tło jest bardziej wymagające, to będące podstawą, jest po prostu uniwersalne. Ponadto zaletą białego tła fotograficznego jest to, że można zmienić jego barwę w zależności od tego, jakie ustawimy na nie światło. Daje to nieskończone możliwości aranżacyjne.

Poza dobrym oświetleniem i tłem fotograficznym istotne jest również dobrej jakości sprzęt. Żadna z fotografii, nawet ta powstała w idealnych warunkach nie będzie dobrą fotografią, jeśli wykonana zostanie kiepskiej jakości aparatem fotograficznym, który powoduje szumy, jest niewyraźne i nie do końca działa sprawnie.