Kilka sposobów na skuteczne obniżenie stresu

Stres stanowi zjawisko wysoce popularne w aktualnej rzeczywistości – natłok codziennych obowiązków, szybki bieg wydarzeń i niejednokrotnie mała stabilność finansowa oraz niestała sytuacja zawodowa wpływają na podniesienie poziomu zdenerwowania, lęku oraz niepewności. Ludzie różnią się między sobą podatnością na stres, jednak każdy go doświadcza – sposoby radzenia sobie z nim są rozmaite i wydaje się, że warto się nimi zainteresować w celu skutecznego zniwelowania poziomu stresu.

Znajdź źródło lęku i zdenerwowania

Kluczowe w radzeniu sobie z własnymi emocjami okazuje się skonkretyzowanie ich podłoża – jasne określenie, co faktycznie wywołuje stres oraz inne negatywne odczucia korzystnie wpływa na ich oswajanie. Powodem stresu może być wiele czynników – zarówno wydarzenia przeszłe oraz aktualnie rozgrywające się w życiu, jak również negatywne przewidywania człowieka. Żeby sobie z nimi poradzić, konieczne jest ich zracjonalizowanie i uświadomienie sobie.

Odetchnij świeżym powietrzem

Chwile wytchnienia i relaksu spędzone w otoczeniu przyrody z pewnością korzystnie wpłyną na znormalizowanie poziomu stresu – cisza i spokojny klimat oddziałują kojąco na układ nerwowy człowieka. Duże znaczenie przypisuje się zieleni traw i drzew, gdyż kolor ten okazuje się realnie wpływać na ludzki nastrój.

Myśl pozytywnie

W psychologii istnieje zjawisko, nazywane prawem przyciągania – oznacza to, że człowiek własnymi myślami kreuje swoją rzeczywistość. Wynika z tego, że im więcej negatywnych myśli, tym wyższy poziom stresu oraz większe prawdopodobieństwo, że niekorzystne przewidywania się sprawdzą. Wobec tego warto wypracować w sobie nawyk myślenia pozytywnego – każda sytuacja posiada bowiem wiele aspektów oraz punktów widzenia.

Jak widać, sposobów na oswojenie stresu jest kilka – warto pamiętać, że pojawia się on jako odpowiedź organizmu na czynniki zewnętrzne i może skutecznie obniżyć jakość życia oraz wywołać nieprzyjemne konsekwencje zdrowotne. Konieczne więc staje się jego niwelowanie, żeby nie przejął kontroli nad ludzkim funkcjonowaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *