Kilka sposobów na skuteczne obniżenie stresu

Stres stanowi zjawisko wysoce popularne w aktualnej rzeczywistości – natłok codziennych obowiązków, szybki bieg wydarzeń i niejednokrotnie mała stabilność finansowa oraz niestała sytuacja zawodowa wpływają na podniesienie poziomu zdenerwowania, lęku oraz niepewności. Ludzie różnią się między sobą podatnością na stres, jednak każdy go doświadcza – sposoby radzenia sobie z nim są rozmaite i wydaje się, że warto się nimi zainteresować w celu skutecznego zniwelowania poziomu stresu.

Znajdź źródło lęku i zdenerwowania

Kluczowe w radzeniu sobie z własnymi emocjami okazuje się skonkretyzowanie ich podłoża – jasne określenie, co faktycznie wywołuje stres oraz inne negatywne odczucia korzystnie wpływa na ich oswajanie. Powodem stresu może być wiele czynników – zarówno wydarzenia przeszłe oraz aktualnie rozgrywające się w życiu, jak również negatywne przewidywania człowieka. Żeby sobie z nimi poradzić, konieczne jest ich zracjonalizowanie i uświadomienie sobie.

Odetchnij świeżym powietrzem

Chwile wytchnienia i relaksu spędzone w otoczeniu przyrody z pewnością korzystnie wpłyną na znormalizowanie poziomu stresu – cisza i spokojny klimat oddziałują kojąco na układ nerwowy człowieka. Duże znaczenie przypisuje się zieleni traw i drzew, gdyż kolor ten okazuje się realnie wpływać na ludzki nastrój.

Myśl pozytywnie

W psychologii istnieje zjawisko, nazywane prawem przyciągania – oznacza to, że człowiek własnymi myślami kreuje swoją rzeczywistość. Wynika z tego, że im więcej negatywnych myśli, tym wyższy poziom stresu oraz większe prawdopodobieństwo, że niekorzystne przewidywania się sprawdzą. Wobec tego warto wypracować w sobie nawyk myślenia pozytywnego – każda sytuacja posiada bowiem wiele aspektów oraz punktów widzenia.

Jak widać, sposobów na oswojenie stresu jest kilka – warto pamiętać, że pojawia się on jako odpowiedź organizmu na czynniki zewnętrzne i może skutecznie obniżyć jakość życia oraz wywołać nieprzyjemne konsekwencje zdrowotne. Konieczne więc staje się jego niwelowanie, żeby nie przejął kontroli nad ludzkim funkcjonowaniem.