Jak wybrać słuchawki?

Na rynku mamy do czynienia z ogromną ilością modeli słuchawek. Mają bardzo zróżnicowane ceny, konstrukcję czy design. Przeciętnemu użytkownikowi trudno jest wybrać model, który będzie mu najlepiej odpowiadał. Poniżej zastanowimy się nad tym jakimi kryteriami kierować się podczas podejmowania decyzji tak abyśmy po dokonaniu zakupu pozostali zadowoleni.

Pierwsza i najważniejsza sprawa – wysoka cena nie musi oznaczać wysokiej jakości. W wielu przypadkach duże pieniądze zapłacimy za markę, nie przeniesie się to ani na jakość odtwarzanego dźwięku, ani solidność konstrukcji, ani funkcjonalność. Gwoli wyjaśnienia trzeba tu zaznaczyć, że marka nie jest zupełnie nieistotna. O wiele lepiej wybierać jednak słuchawki firm, które specjalizują się w produkcji tego typu sprzętu i robią to od wielu lat niż tych, które agresywnie reklamują swoje produkty i wskutek kampanii na mediach społecznościowych są akurat w modzie.

Parametry takie jak pasmo przenoszenia czy wypoziomowanie poszczególnych pasm nie są szczególnie istotne. Pasmo przenoszenia praktycznie wszystkich słuchawek znajdujących się na rynku jest prawie takie samo jak ludzkiego ucha, dźwięków znajdujących się poza nim i tak nie będziemy w stanie usłyszeć. Jeśli chodzi o poziomy pasm natomiast – prawie wszystkie urządzenia z którymi będziemy słuchawki wykorzystywać wyposażone są w ekwalizer dzięki któremu wszelkie niedoskonałości w tym zakresie możemy zniwelować – wystarczy trochę poeksperymentować.

Co w takim razie jest najważniejsze? Po pierwsze – nasza własna wygoda. Słuchawki powinny dobrze leżeć na głowie i nie powodować dyskomfortu. Po drugie – nasze subiektywne odczucia. Słuchawki przed zakupem trzeba po prostu przetestować, nawet te najtańsze. W przeciwnym razie kupujemy klasycznego kota w worku. Po trzecie – konstrukcja. Musimy zdecydować, czy wolimy słuchawki półotwarte czy zamknięte (droższe). Ponadto uważajmy na konstrukcję pałąka – im bardziej jest skomplikowana tym bardziej w praktyce okazuje się awaryjna. Najlepszy wydaje się pojedynczy, wzmocniony pałąk w którym znajdują się wszystkie przewody.