Rowery miejskie, czyli ruszamy na podbój parków i ulic!

Gdy robi się cieplej, aż miło zostawić auto pod domem i przesiąść się na rower. Mało jest rzeczy przyjemniejszych niż wiatr we włosach i promienie słońca na twarzy. We współczesnej przestrzeni miejskiej, a już na pewno w ścisłym centrum, rowery miejskie to częsty widok. Nie jest to dziwne, w końcu to jednoślady pozwalają dotrzeć do pracy czy szkoły dużo szybciej niż samochód. Jaki kupić sprzęt, by jazda była sprawna i przyjemna?

Kupujemy profesjonalnie – stacjonarnie lub online

Szukanie warto rozpocząć od znalezienia dobrze zaopatrzonego, profesjonalnego sklepu w okolicy, czyli użycia wyszukiwarki internetowej i wstukania frazy np. „rowery miejskie Olsztyn” lub innej, która odpowiada miejscu, w którym roweru szukamy. Warto rozejrzeć się za centrum rowerowym, które oprócz siedziby stacjonarnej, ma również dobrze zaopatrzony i prowadzony sklep internetowy, w którym możemy obejrzeć dostępne modele wraz z ich parametrami. Warto też sprawdzić, czy sklep dostarcza produkty pod same drzwi.

Z punktu A do punktu B

Rowery miejskie, jako środek transportu służący do przemieszczania się pomiędzy domem, a pracą, pracą a sklepem i tak dalej, powinny przede wszystkim spełniać tę funkcję, a dopiero potem inne, na przykład estetyczne. Pod uwagę trzeba wziąć głównie to, jak często zamierzamy z roweru korzystać. Jeśli codziennie i to kilka razy, powinniśmy postawić na dobry i niezawodny sprzęt. Jeśli rower ma być jedynym i codziennym środkiem transportu, nie oszczędzaj na początku, by nie musieć wydawać później. Nie ma sensu płacić za coś, co nie przyda nam się w miejskiej jeździe, np. drogie amortyzatory. Warto jednak zapłacić za ramę z lekkiego aluminium – te tańsze wykonane są ze stali, czynią rower cięższym, a więc trudniejszym w kierowaniu, manewrowaniu i nabieraniu prędkości, a także wnoszeniu po schodach czy wsiadaniu z rowerem do środków transportu miejskiego.

Rowery miejskie do zadań specjalnych

Rowery miejskie powinny być uniwersalne – z jednej strony zapewniać szybki transport pomiędzy miejscami, być bezpieczne, a przy tym dobrze oznakowane tak, by kierowcy widzieli nas wyraźnie nie tylko za dnia, lecz także w nocy. Rzeczą absolutnie kluczową jest dobre zabezpieczenie przed kradzieżą, porządne oświetlenie z tyłu i z przodu i wygodne, np. żelowe siodełko, na którym nawet po kilku godzinach siedzącej pracy będziemy czuć się komfortowo.

Miasto stoi otworem dla rowerzystów. Mamy wiosnę, przed nami lato, a potem spora, ciepła część jesieni. Rowery miejskie czekają w sklepach – czas wybrać coś dla siebie i ruszać na ulice!