Ładne imiona dla chłopców — czyli jakie?

Wybór imienia dla dziecka to pierwsza z decyzji dotyczących przyszłości malucha, jaką muszą podjąć przyszli rodzice. Bardzo często ładne imiona dla chłopców oznaczają kłótnie, ponieważ inne podobają się przyszłemu tacie, a inne przyszłej mamie. Wielu rodziców wybiera imię dla pociechy jeszcze przed jej narodzeniem. Dzięki temu nie tylko nie muszą martwić się po porodzie, jak mówić do dziecka, ale także nawiązują z nim bliższą więź jeszcze podczas ciąży — mówiąc do brzucha. 

 

Zanim rodzice ostatecznie wybiorą imię dla swojego dziecka, często rozmawiają ze sobą przez wiele godzin. Niektórzy wertują księgi imion, inni sprawdzają znaczenie poszczególnych imion, a jeszcze inni radzą się najbliższych. Ponieważ decyzja nie jest łatwa, niektórzy rodzice decydują się na wybór imienia dopiero po narodzinach dziecka. Czasami zajmuje im to kilka dni. Dopiero kiedy rodzice poobserwują malucha i zobaczą, jakie ma usposobienie i jakie cechy charakteru widać na pierwszy rzut oka, wybierają imię, które ma odzwierciedlać jego zachowanie.

Przeglądając ładne imiona dla chłopców, niektórzy rodzice wybierają to, które dobrze im się kojarzy, np. imię przyjaciela z dzieciństwa, czy ukochanego dziadka. Tak naprawdę to, jak będzie miał na imię chłopiec nie ma większego znaczenia pod warunkiem, że imię nie będzie źle się kojarzyło lub sprawiało, że maluch będzie wyśmiewany przez inne dzieci. Co więcej, imie musi podobać się obojgu rodzicom. Jeżeli ciężko jest dojść do porozumienia, warto nadać dziecku dwa imiona. Wówczas w dorosłym życiu będzie mógł wybrać to, które bardziej mu się podoba i właśnie nim się posługiwać.

Ładne imiona dla chłopców — czym kierować się przy wyborze?

W Polsce obowiązują przepisy, które jasno określają, że rodzice nie mogą nadać dziecku dowolnego imienia. Mówią one m.in. o tym, że imię nie może ośmieszać jego właściciela, nie może przywodzić na myśl złych skojarzeń (np. Lucyfer czy Belzebub), a także nie może być nieprzyzwoite. Chłopcom nie nadaje się także imion pochodzących od nazw geograficznych, jak również od wyrazów pospolitych. Od 2015 roku rodzice mogą natomiast nadawać chłopcom imiona pochodzące z innych państw, jak np. Alan, Brian, czy Kevin. Warto jednak mieć na uwadze, że kierownik Urzędu Stanu Cywilnego ma prawo odmówić nadania określonego imienia.