Czym jest Manga?

Obecnie komiks japoński zyskuje coraz większą popularność na zachodzie a także Polsce. W swoich korzeniach, słowo manga oznaczało sposób ozdabiania rycin oraz sztuki użytkowej. Dziś natomiast powszechnie kojarzymy je ze komiksem pochodzącym z kraju kwitnącej wiśni a obecną formę uzyskało dopiero po II wojnie światowej.

Komiks w kulturze japońskiej jest inaczej traktowany niż chociażby komiksy amerykańskie. Nie jest on jedynie formą rozrywki czy opowieścią, ale zgodnie ze swoimi korzeniami – formą sztuki oraz popularnej literatury. Manga, w przeciwieństwie do komiksów zachodnich nie jest ograniczona cenzurą i pozwala rysować na każdy temat jaki autorowi wpadnie do głowy dzięki czemu komiks może być skierowany do dowolnej grupy wiekowej. Manga zwykle jest drukowana czarno biała z wyjątkiem kolorowej okładki.

Komiksy są rysowane, i czytane w innym stylu niż ten znany na zachodzie. Tradycyjnie jest ona przedstawiona od prawej do lewej strony a więc tak jak w japońskim piśmie. Pomimo, że graficznie mangi wahają się od prostej i komiksowej aż po kreskę realistyczną to postacie w mandze charakteryzują się wschodnimi rysami twarzy oraz dużymi oczami. Spojrzenie postaci mangowych jest ich główną cechą charakterystyczna, a ich początki można przypisać Osamu Tenzuce, który zaczął je tak rysować w XX wieku wzorując się na kreskówkach Disneya.

Różnorodność tematyczna pozwala na znalezienie historii dla każdego. Najczęściej w sztuce japońskiego komiksu pojawiają się gatunki takie jak Shojo – manga dziewczęca i Shonen – tytuły chłopięce. Równe popularny jest gatunek Seinen, który jest adresowany do mężczyzn czy Josei opowiadający historie codziennego życia. Jako że nie ma realnych granic mangi, przybiera ona również formy np. Ecchi – gatunku o zabarwieniu lekko erotycznym.

Rozdział mangi ma zwykle około 20-40 stron, a komiksy często są wydawane w tomikach i nie raz osiągając rozmiary grubej książki z ponad 800 stronami rysunku i tekstu. Standardowego rozmiaru tomik posiada około 200 stron.